Jak czyścić złotą biżuterię

Złota biżuteria pięknie się prezentuje, jednak po pewnym czasie zaczyna tracić swój blask. Nie oznacza to, że trzeba ją schować i pomyśleć o kupieniu nowej. Można bowiem przywrócić jej dawny blask, stosując proste domowe sposoby.

Złote wisiorki, kolczyki, czy pierścionki trzeba włożyć do ciepłe wody, która będzie zawierać sodę oczyszczoną i płatki mydlane. Ważne są tutaj proporcje – na jeden litr wody potrzeba pięć gram sody i pięćdziesiąt gram płatków mydlanych. Najbardziej poręcznym naczyniem będzie tutaj słoik, ponieważ można go zakręcić. Jest to ważne z racji tego, że aby uzyskać pożądany efekt, należy przez około dwie minuty potrząsać słoikiem. Po tym czasie wyjmuje się biżuterię i przepłukuje ją pod bieżącą wodą. Warto tutaj na wszelki wypadek zatkać odpływ korkiem, żeby drobne kolczyki nie spłynęły do rury. Po przepłukaniu wystarczy już tylko wypolerować biżuterię miękką szmatką.

Jeśli na biżuterii pojawił się czerwony nalot, wtedy powyższy roztwór może sobie z nim nie poradzić. W tym celu należy sporządzić inny, czyli roztwór solny. Na jeden litr wody potrzebne jest pięć łyżeczek soli. Na spód i boki naczynia należy jeszcze położyć folię aluminiową, a następnie włożyć do niego biżuterię, którą chce się poddać czyszczeniu. Nic więcej nie trzeba robić, wystarczy bowiem obserwować folię. Jeśli będzie już cała założona osadem, wtedy trzeba ją zmienić na nową. Kiedy czyszczenie dobiegnie końca i na biżuterii nie będzie już żadnego nalotu, kolczyki, pierścionek, czy łańcuszek trzeba jeszcze umyć w wodzie z mydłem. Zamiast roztworu solnego można również zanurzyć biżuterię w wódce. Wystarczy włożyć swoje cenne przedmioty do szklanki alkoholu i pozostawić je tak przez noc. Oprócz wódki dobrze sprawdzi się też kola.

Z kolei zielony nalot na biżuterii można usunąć za pomocą kwasku z cytryny, zanurzając w nim kolczyki, czy pierścionek, który wymaga oczyszczenia. Jeśli nalot jest ledwo widoczny prawdopodobnie wystarczy tylko sok z cytryny. Jeśli biżuteria ma wyraźne zabrudzenia, wtedy potrzebny może być roztwór z amoniaku z wodą, ewentualnie benzyna, lub roztwór z wapnem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *